Léčba průjmových onemocnění

Léčba průjmových onemocnění probíhá v několika rovinách. První je rehydratace, druhou je realimentace, následuje terapie nespecifickými střevními dezinficiencii a poslední linií je podání ATB či chemoterapeutik. K poslední linii přistupujeme cca v 10% průjmových onemocnění.

Rehydratace

U lehčích dehydratací postačí rehydratace per os. K tomu je dobrý černý čaj nebo orální rehydratační roztoky jako je např. Kulíšek. Použít se dá rovněž neperlivá minerálka.

U těžších dehydratací volíme spíše cestu podání nazogastrickou sondou. Podáváme odvary z rýže, mrkve či Valíkův roztok (jedlá soda, cukr, sůl, ovocný džus).

U těžkých  stavů volíme dodání tekutin i.v. cestou. Používáme balancované krystaloidy.

Průměrná spotřeba tekutin je u kojenců 150 ml/kg/den a u batolat 120 ml/kg/den.

Realimentace

Druhou vlnou terapie je realimentace. Zásadní je neodstavení dítěte od matky a pokračovat v kojení. Přidáváme také rýžový nebo mrkvový odvar. Ideální je kombinace.

U starších batolat dáváme nesolené jídlo, které byly děti zvyklé konzumovat doposud (bramborovou kaši, banány, strouhaná jablka).

U dospělých upravujeme dietu směrem restrikce příjmu tuků. Ideální je opět banán, rýže, brambory a pečivo. Z masa se doporučuje zejména bílé maso.

Nespecifické střevní přípravky

Při obtížích lze podat adsorbencia. Nejpoužívanějším preparátem je živočišné uhlí a smecta. Dále se doporučuje podání probiotik. Známým přípravkem je Hylak – lactobacilus. Podávají, ale také přípravky s E.coli a dalšími bakteriemi. Další terapeutickou možností je podání antimotilik. Nejznámějším preparátem je zde metoklopramid tedy imodium. Antimotilika jsou kontraindikovány u invazivních původců. Naopak velmi dobře zabírají na cestovatelské průjmy způsobené často E.coli (EPEC). Poslední možností z nespecifické terapie je podání střevních dezinficiencií kdy nejpoužívanějším je Endiaron tedy cloroxin.

Specifická terapie

Specifická terapie spočívá v podání ATB či chemoterapeutika. K tomu se uchylujeme pouze cca v 10% případů průjmových onemocnění. Jedná se o případy kdy podání ATB je kauzální léčbou nebo pokud má onemocnění těžší průběh než bývá obvyklé. Indikací, stojící zde mimo je střevní debacilizace před plánovanými výkony na střevu nebo při infekčních onemocněních kdy chceme zabránit roznesení onemocnění (cholera, salmoneloza).

Mezi nejčastější indikace patří…

  • tyfus a paratyfus -> ampicilin co- trimoxazol (Biseptol)
  • pseudomembranozní kolitida -> metronidazol, vancomycin, fidaxomycin
  • shigeloza -> co- trimoxazol (Biseptol)
Advertisement