Jedná se o nejčastější nemoc, která se vyskytuje ve střední Evropě a je přenášena klíšťaty. V ČR každý rok nakaženo asi 4000 – 6000 obyvatel. Charakteristické je multiorgánové selhání s velmi pestrými klinickými projevy.
Nemoc je přenášena kmeny spirochety borrelie. Rezervoárem jsou malí a středně velcí savci, vektorem, který je významný pro člověk, je klíště Ixodes ricinus. Člověk se nejčastěji nakazí právě od přisátého klíštěte. Možná je i nákaza nepasterizovaným mlékem.
Ze všech druhů borrelií se nejvíce v Evropě vyskytují borrelie afazeii (postižení zejména kůže) a garinii (postižení zejména pohybového aparátu).
Klinicky se lymeská borrelioza projevuje velmi rozmanitě. U každého nakaženého se může projevit jakýkoliv příznaky nákazy a jakákoliv kombinace. Postiženy jsou zjeména kůže, nervový systém, pohybový aparát, srdce a oko. Postižení jednotlivých orgánů doprovází celkové příznaky. V akutní fázi dominuje subfebrilie a chřipkovité příznaky (cefalea, myalgie, nauzea). V protrahovaným průběhem pak přibývá únavnost, která je dominujícím klinickým projevem.
- kůže
- nejtypičtěji časně erythema migrans (doxyciclin)
- červená makula
- někdy přítomné centrální vyblednutí
- nikdy nesvědí
- velikost 3 – 60 cm
- při diseminaci boreliový lymfocytom
- lesklý rudý pupínek
- často na boltci ucha
- chronicky acrodermatitis atroficans
- nervový systém
- časné projevy nejsou
- při diseminaci parézy hlav. nerv. (n. VII), nebo aseptická meningitida
- chronicky demence, encefalitida, polyneuritida
- pohybový aparát
- časné projevy nejsou
- diseminace se projeví jako atralgie, bolesti kostí, myalgie
- chronicky může být atritida
- srdce
- časné opět nejsou
- při diseminaci může být myokarditida, poruchy převodu vzruchu
- pozdně pak mohou vznikat kardiomyopatie
- oko
- časně opět není projev
- při diseminaci konunktivitda, uveitida
- v chronickém průběhu rovněž uveitida
Diagnostika se provádí buď přímo pomocí PCR, nejlépe ze synoviální tekuni (senzitivita 90%) nebo z mozkomíšního moku (senzitivita 50%). Nejčastěji se ale diagnostikuje serologicky. Pomocí ELISA stanovíme specifické IgM protilátky. Pozitivní nebo hraniční nálezy se musí potvrdit Western – Blotem.
Terapie se odvíjí od toho v jaké fázi je onemocnění. V časné fázi na kožní projevy je lékem volby doxyciclin. U neurologických projevů indikujeme ceftriaxon. Oční i kardiální formy se léčí dle uvážení buď ceftriaxonem nebo doxyciclinem. Účinek léčby nemusí být vždy zcela patrný, a proto pacienta ještě po vyléčení 2 roky, či déle, sledujeme.