Salmonelové infekce dělíme na dvě podskupiny. Skupina tyfu a paratyfu a všechny ostatní formy onemocnění, které souhrnně označujeme jako salmonelózy. Salmonelózy jsou vyvolané zoopatogeními kmeny salmonel. K infikaci dochází skrze konzumaci infikovaných potravin (maso, vejce, mléko) jako je majoneza, za studena připravované salámy a cukrářské krémy.
Dlouhou dobu byly salmonelózy nejfrekventovanějším střevním onemocněním v ČR. Nyní se posunuli na místo druhé a na špičce jsou kampylobakteriózy.
Za naprostou většinou salmonelóz stojí Salmonella entertidis, až 95%.
K rozvoji salmonelozy je zapotřebí aby salmonella překonala několik bariér našeho organismu. První barierou je kyselá žaludeční šťáva. Z toho vyplývá že lidé s hypoaciditou (atrofická gastritida, kojenci, batolata) budou k nákaze náchylnější. Dalším faktorem je také to, že tekutiny žaludkem prochází rychleji a mléčné výrobky mohou fungovat jako pufr. K nakažení se je zapotřebí velké infekční dávky salmonel.
Poté salmonely kolonizují střevo a mohou pronikat až do krevního oběhu a vytvoří bakteriémii a popřípadě mohou vytvářet i sekundární ložiska infekce.
Klinicky salmonelóza probíhá v několika formách, jednotlivé formy v sebe často přecházejí a nedají se striktně odlišit.
- asymptomatický průběh
- nízká infekční dávka
- pacient pouze vylučuje salmonely
- gastroenteritida
- nejčastější a nejtypičtější forma
- 6 – 48 hodin po požití potravy
- horečka 39°C
- křečovité bolesti břicha
- zvracení
- časté vodnaté zelené stolice
- úprava do týdne, poté cca 1 měsíc vylučování salmonel
- bakteriémie s horečkou (tyfoidní)
- horečka, zimnice třesavka
- úprava 1 – 3 dny
- extraintestnální projevy
- dlouhotrvající horečky
- příznaky postižení extraintestinálně (artritida, osteomyelitida)
- nejzávažnější formou je salmonelová endokarditida či kolonizace aneuryzmatu (velmi vzácné)
Diagnostika není spolehlivě možná. Vchází se tedy z anamnézy kdy je dominující výrazné zvracení a zelená barva vodnaté stolice. Většinou je pozitivní anamnéza požití nějakého mléčného výrobku (majoneza, cukrářské krémy). U ložiskových infektů můžeme odebrat např. hnis a pokusit se o kultivaci.
V terapii je základem rehydratace a dietní režim. Kontraindikována jsou antimotilika. Septické formy a ložiskové formy léčíme podáním ATB (cefotaxim).