Jedná se o bezbarvý plyn bez zápachu. Používá se jako levné anestetikum. Má dobrý analgetický efekt, avšak horší hypnotický efekt. Proto se používá výhradně v kombinaci s potentnějším anestetikem. Nicméně vzhledem k bezpečnostnímu profilu se dnes spíše hledají alternativy (Xenon) a od jeho použití se upouští (respektive se již nepoužívá).
Jeho hlavní nevýhodou je vysoká rozpustnost a tedy tendence difundovat a plnit dutiny obsahující i malé množství vzduchu. Dutiny, které nemají pevnou stěnu zvětšují objem, ty které již objem zvětšit nemohou zvyšují tlak. Není možné ho tedy použít u pacientů s pneumothoraxem, vzduchovou embolií, střevní neprostupností, u očních výkonů a ušních výkonů. Zároveň je třeba ho zcela vyventilovat než pacienta vyvedeme z anestezie. Pokud by k vyventilování nedošlo, hromadil by se v žaludku a zvětšoval tak jeho objem, což by vedlo k většimu riziku nauzei.
Vliv na jednotlivé systémy
- cardiovasculární
- působí sympatomimeticky -> aktivuje sympatikus
- působí depresi myocardiální kontraktility
- tlak a srdeční akce tak zůstávají nezměněny nebo lehce zvýšeny
- respirační
- zvyšuje dechovou frekvenci
- snižuje dechový objem
- CNS
- zvyšuje průtok krve mozkem
- zvyšuje tedy, i když zanedbatelně intrakraniální tlak (Monroe Kellyho doktrína)
- neuromuskulární
- neposkytuje žádnou svalovou relaxaci na rozdíl od ostatních volatilních anestetik (největší svalovou relaxaci má sevofluran, pokud je ve vyšších dávkách)
- ledviny
- snižuje průtok krve ledvinami
- játra
- snižuje průtok krve játry
- gastrointestinální systém
- zvyšuje riziko nauzei a zvracení -> aktivuje chemoreceptory v míše