Jedná se o onemocnění vyvolané červy. Patří sem zejména enterobioza, trichurióza, askarioza, taenioza a trichineloza.
Enterobioza
Původcem je roup dětský (Enterobius vermicularis). Jedná se o červa parazitujícího v GIT člověka. Parazituje v ileu a vzestupném tračníku.
Zdrojem nákazy je člověk. Šíří se zejména v dětských kolektivech. Přenos je kontaminovanou potravou, předměty či vdechnutím vajíček s prachem.
Roupy se přichycují na sliznici a vytvaří lehký katarální zánět. Samičky migrují do análního kanálu a ven análním otvorem a kladou svá vajíčka do perianální krajiny. Ta dozrávají, oddělují se od těla a zamořují okolí (lůžkoviny, prádlo).
Klinicky se onemocnění projevuje svěděním kolem análního otvoru a nespavostí. Dítě to velmi svědí a pořád se tam drbe. Těžší nákazy pak mohou mít přítomny také další symptomy, jako je nechutenství a pobolívání břicha.
Diagnozu provádíme tzv. “lepenkovým testem” 3x po sobě (otisk dle Grahama). Lepenku lepíme na anální otvor a po odlepení přikládáme na sklíčko a pod mikroskopem hledáme vajíčka. Přítomnost samiček lze potvrdit ve stolici.
Lékem volby je mebendazol.
Trichurioza
Jedná se o jednu z nejčastějších helmintóz. Zdrojem nákazy je člověk a původcem je tenkohlavec lidský. Výrazně vyšší četnost nákazy je v oblasti vlhkých tropů. Nákaza se přenáší kontaminovanou vodou či potravou.
Člověk se nakazí vajíčky, a poté trvá 60 – 90 dní než se z vajíček vylíhnou infekční formy tenkohlavců. Ti se pak zavrtávají do sliznice a rozšířenou zadní částí těla kladou vajíčka, která odchází stolicí.
Klinický průběh je povětšinou asymptomatický. Pokud dojde k masivní nákaze je přítomen průjem a bolesti břicha. Průjem může být s hlenem a krví.
Diagnostika se dělá průkazem vajíček ve stolici pacienta.
Lékem volby je mebendazol.
Askarioza
Původcem je Askaris lumbricoides. Zdrojem nákazy je opět člověk, který vylučuje vajíčka stolicí. Nákaza probíhá skrze kontaminovanou potravu, zejména zeleninu a ovoce. Potraviny mohou být rovněž kontaminovány mouchami, které přenáší původce na svých nožičkách.
Nákaza se vyskytuje zejména v místech se sníženou hygienickou úrovní a na místech, která jsou zároveň hustě osídlena. Z toho vyplývá, že v rozvinutém světě se nákaza diagnostikuje výhradně u cestovatelů a imigrantů.
Z požitých vajíček se v GIT líhnou larvy. Ty pronikají do kapilár a krví jsou zaneseny do plic. V plicích se dostávají do alveolů a s hlenem jsou vykašlány a opět spolknuty. Po znovunavrácení do GIT dospívají.
Klinické projevy se odvíjí od množství škrkavek. Mírnější nákazy jsou asymptomatické. U masivních nákaz se projevuje kašel, lehce zakrvácené sputum, tupé bolesti břicha, nechutenství, průjem, plynatost. V krevním obraze je přítomna výrazná eosinofilie.
Komplikací askariózi může být jaterní absces, cholangoitida, pankreatitida či žlučníková kolika. K těmto komplikacím dochází pokud škrkavka pronikne žlučovými vývody. K průniku do žlučových vývodů dochází při šroubovitém pohybu červů proti peristaltice střeva.
Diagnostika se opírá o parazitologické vyšetření stolice. Prokazuje se přítomnost vajíček ve stolici. Dospělé jedince lze prokázat také RTG či USG.
Lékem volby je mebendazol.
Trichineloza
Původcem je svalovec stočený. Rezervoárem jsou zvířata, zejména pak divoká prasata. Nákaza probíhá z masa a masných výrobků. Na Slovensku byla epidemie v roce 1998. Lidé se nakazili z klobás, ve kterých bylo maso psů krmených divokými prasaty. V ČR se již dlouho nákaza nepotvrdila.
Člověk se nakazí masem s cystami. Z cyst se v GIT uvolní larvy a ty se zavrtají do sliznice střeva, kde kopulují a rodí nové larvy. Ty poté krví migrují do dalších tkání, hlavně do příčně pruhovaných svalů.
Klinický obraz se opět odvíjí od množství svalovce. Začíná horečkou, bolestmi břicha a průjmem. Po několika dnech úlevy se objeví znovu vysoká horečka, zduření a úporná palpační bolestivost svalů. Akutní fáze trvá týdny.
Diagnostika se opírá o nález specifických protilátek, vysoká eozinofilie, vysoká svalové enzymy (CK – MB, AST, LD). Možný je rovněž mikroskopický průkaz z odebraného ložiska.
Lékem volby je mebendazol.
V ČR se každé poražené i ulovené prase musí podrobit prohlídce na trichinelozu. Tímto značně ubyl počet nakažených.