Na podkladě anamnézy a klinického stavu pacienta můžeme uvažovat o rozvoji sepse. Před horečkou je typicky období zimnice. Patognomickým projevem sepse je třesavka. Horečka, která sepsi doprovází je intermitentní -> odpověď organismu na opakující se epizody bakteriémie. Projevy, které doprovázejí celé trvání sepse jsou tachypnoe (+20 dechů/ min) a tachykardie (+90 tepů/ min). Tachypnoe a tachykardie společně u pacienta, který je v klidu by vždy měla znamenat vývoj neideálním směrem. Při dalším rozvoji sepse dochází k pocení, zblednutí, dyspnoi, oligurii až anurii a poruše vědomí (neklid, zmatenost). Na kůži se často začnou rozvíjet krvácivé změny (petechie až sufuze).
- zimnice -> intermitentní horečka -> třesavka
- tachypnoe + tachykardie
- poruchy perfuze orgánů
- oligurie, anurie, cyanoza
- bledost, pocení
- alterace stavu vědomí
- neklid, dezorientace
- petechie / sufuze
V laboratorním obraze nalézáme vysoké CRP. Specifickým markrem může být také prokalcitonin. Dále nalézáme leukocytózu nebo leukopenii. Tento nález potvrzuje bakteriální infekci (pod 10 000 nebo nad 12 000/ ul). Nález trombocytopenie bude napovídat pro možnost sepse s etiologií gram negativy nebo stafylokoky. Zároveň můžeme odhalit zvýšené hladiny laktátu, které rovněž ukazují na vážnou bakteriální infekci.
- vysoké CRP / PCT
- leukocytoza / leukopenie
- trombocytopenie
- + laktát
Mezi nejčastější patogeny, způsobující sepsi, patří S. aureus, E. coli a S. pneumoniae. Dalšími původci mohou být rovněž plísně a další mikroorganismy. Sepse se vyskytuje až u 10% hospitalizovaných a 50% pacientů na intenzivních lůžkách trpí sepsí. Incidence sepse přes všechnu snahu stále stoupá.