Jedná se o vážné onemocnění, které je charakterizované přítomností infekční vegetace na chlopni (nejčastěji) nebo endokardu. Endokarditidy rozdělujeme do několik skupin dle faktorů na jakém endokardu a u koho vznikají.
- na nezměněném endokardu
- na změněném endokardu
- u i.v. toxikomanů
- u implantovaných kardiostimulátorů a defibrilátorů
Incidence infekční endokarditidy stále stoupá a to zejména díky nárůstu počtu predisponovaných osob v populaci.
V posledních letech se změnila podstata onemocnění směrem ke stafylokokovým původcům, kteří kolonizují zejména aortální a trikuspidální chlopeň. Dříve naopak hlavními původci byly viridující streptokoky, kteří kolonizovaly zejména mitrální chlopeň.
V našich podmínkách a dalších vyspělých zemích tvoří nozokomiální endokarditidy spojená s invazivními výkony na srdci až 30% všech případů.
90% endokarditid je způsobeno G+ koky (stafylkoky a streptokoky), avšak infekční endokarditidu může způsobit jakékoliv agens včetně mykotických či anaerobů.
- S. aureus
- infikuje jak změněné tak nezměněné chlopně
- vždy pod obrazem sepse
- viridující streptokoky
- součást komenzální flory dutiny ústní
- dobře léčitelné
- koaguláza negativní stafylokoky
- běžně na kůži
- vysoká afinita k umělohmotným povrchům
- plíživý průběh
- enterokoky
- jedná se o nejčastější nozokomiálně způsobené infekce
- jsou velice rezistentní
- subakutní průběh
- houby
- hlavně u osob s těžkou poruchou imunity
- hlavními původci jsou Candida a Asprgilus
Předcházející onemocnění srdce je přítomné u 80% lidí trpících infekční endokarditidou (50% degenrativní postižení chlopní, 30% vrozené vady chlopenního aparátu, 30% poškození endokardu při katetrizaci).
Klinicky se nemoc může projevit velmi různorodě. Klasickými příznaky jsou horečky, slabost, únava, dyspnoe, embolizační projevy na kůži a oku.
Diagnostika se opírá o hemokultivaci a echokardiografii. Na infekční endokarditidu bychom měli pomyslet u osob s horečkou a predisponujícím faktorem, s výrazným šelestem na srdci, u stavů s chronickou infekcí a celkovým chřadnutím pacienta, i.v. toxikomanů, u nevysvětlitelných horečnatých stavů.
Terapie spočívá v podávání vysokých dávek ATB. ATB podáváme dle klinického stavu pacienta a dle hemokultivace a citlivosti. Stále častěji se dnes také uchylujeme k chirurgické terapii. Chirurgický výkon provádíme až u 30% infekcí a to ještě v době aktivní infekce.
Nejčastější původci a indikace ATB
- stafylokoky -> oxacilin + gentamycin
- streptokoky -> PNC G (+ gentamycin pokud má streptokok horší citlivost)
- enterokoky -> PNC G + gentamycin
- houby -> amfotericin B
- nejasný původce -> co- ampicilin + gentamycin