Kampylobakterióza a yersinióza

Kampylobakterioza

Původcem je Campylobacter jejuni et coli. Je rozšířen po celém a světě a je velmi dobře adaptován na život v gastrointestinálním traktu teplokrevných živočichů. Campylobactery rovněž dobře přežívají chladničkové teploty a proto je šíření skrze infikované maso (zejména kuřecí) snadné.

Dnes je kampylobakterióza nejčastějším průjmovým onemocněním. Šíří se zejména špatně zpracovaným kuřecím masem., nepasterizovaným mlékem a kontaminovanou vodou.

Klinicky se kampylobakterioza  manifestuje jako horečnatá (39°C) eneterokolitida. Provází ji bolesti hlavy, svalů a únava. Brzo se přidávají kolikovité bolesti břicha, vodnaté stolice s příměsí hlenu a nitek krve. Symptomy rychle ustupují a do týdne dochází k celkové úpravě stavu.

Závažnou, ale velmi vzácnou komplikací je polyradikuloneuritida. Běžně dochází k dehydrataci pacientů, zejména pak geronto pacientů.

Diagnostika je hlavně klinická. Potvrzení může být kultivačně z výtěru odebraného do transportního media.

Terapie je symptomatická, hlavně rehydratace. U pacientů s imunodeficitem podáváme makrolidy.

Yersinioza

Hlavním původcem yersioniozi je Yersinia enterocolica. Dělá průjmová onemocnění s příměsí hlenu a krve. Yersinie jsou rozšířeny celosvětově. Vyšší incidence je v zemích s chladným klimatem. Vyšší četnost yersionioz je spojena s nástupem chladniček na trh.

K přenosu dochází stejně jako u kampylobakterioz nedostatečně tepelně zpracovaným mase, mlékem či kontaminovanou vodou.

Klinicky se nákaza manifestuje průjmem s krví a hlenem, zvracením, které je u 15% nemocných. Onemocnění je provázeno bolestmi břicha a horečkami. Celé onemocnění trvá do 10 dní.

Častou komplikací yersinioz je artritida menších kloubů. Vyskytuje se až u 30% pacientů a může trvat i několik let. Druhou často komplikací je erythema nodosum (rudé bolestivé noduly = zánět podkožního tuku), vyskytující se u žen, po prodělání yersiniozy.

Terapie je symptomatická, hlavně rehydratace. ATB terapie je imunokompromitovaných a lékem volby je doxyciclin.

Advertisement