Mykoplasmové infekce

Původcem onemocnění jsou mykoplasmata, jenž jsou nejmenší sami se replikující organismy. Způsobují onemocnění zvířat, lidí ale i rostlin. Dělají zejména respirační a urogenitální infekce. Za původce lidských infektů jsou dnes brány M. pneumoniae, M. hominis, M. geniculatum a Ureaplasma urealyticum.

Jedná se o častého původce respiračních infektů (nejčastěji M. pneumoniae), který je rozšířen po celém světe. Mycoplasma pneumoniae typicky dělá epidemie, které se vyskytují v 5ti letých cyklech. Přenos M. pneumoniae je nejčastěji kapénkami. Přenos M. geniculatum a M. hominis společně s ureaplasma urealyticum je pohlavním stykem. Dělají urogenitální infekce.

Mycoplasmata vykazují výraznou afinitu k buňkám epitelu sliznic (respiračního a urogenitálního traktu).

Klinicky se M. pneumoniae manifestuje jako faryngitida s typicky záchvatovitým kašlem, bolestí v krku a krční lymfadenitidou. Část nákaz probíhá rovněž asymptomaticky. U 5- 10% proběhne pneumoniae. Charakteristický je chudý fyzikální nález. M. geniculatum, M. hominis a U. urealyticum dělají probíhají u žen často asymptomaticky. U mužů jsou však druhým nejčastějším původcem uretritid.

Diagnostika se opírá o průkaz specifických slizničních IgA a IgM protilátek.

Terapie probíhá podáváním makrolidů clarithromycin) nebo fluorochinolonů (doxyciclin).

Advertisement