Tkáňové helmintózy – toxokaróza, trichinelóza

Trichinelóza

Rezervoárem je divoké prase a další divoce žijící zvířata. Původce (svalovec stočený) je rozšířen zejména v zemích mírného klimatického pásu. K nakažení člověka dochází požitím tepelné nezpracovaného masa.

Onemocnění probíhá ve dvou fázích tzv. střevní a svalová fáze. Ve střevní fázi se svalovec zavrtá do střeva a kopuluje. Poté začnou samičky rodit živé larvy. Larvy se pak krví dostávají do tkání těla, hlavně příčně pruhovaných svalů. Tam tvoří cysty, hynou a cysty kalcifikují. U svých přirozených hostitelů však larvy zůstávají ve svalech infekční i řadu let.

Klinický obraz záleží na množství, kterým se člověk infikoval. Střevní fáze se projeví jako horečka, bolesti břicha a krvavý průjem. Svalová fáze probíhá opět s horečkou a jsou přítomné bolesti svalů žvýkacích, zádových a na končetinách hlavně flexory. Zvýšená únava a bolest svalů mohou přetrvat ještě dlouho do rekonvalescence.

Diagnostika se opírá o klinický obraz, vysokou eozinofilii v krevním o braze a vysoké hladiny svalových enzymů (CK, LD).

Terapie je založena na podávání mebendazolu.

Toxokaroza

Onemocnění je způsobeno zvířecími larvami škrkavek (Toxocara cani et cati), které migrují orgány hostitele. K nákaze lidí dochází požitím kontaminované vody a potravin. Infekce je rozšířena celosvětově a je naší nejčastější helmintózou. Serová pozitivita je až u 20% populace.

Klinický obraz a závažnost onemocnění opět závisí od množství škrkavek, kterými se člověk nakazí. Nejčastěji se projeví jako bolesti břicha, nechutenství či nevolnost. Výjimečně může být projevem záchvatovitý kašel a horečka. Závažná je oční forma, která se projevuje skotomy a bolestí oka. Nastává při infekci malým počtem vajíček, kdy se nestihne vyvinout dostatečná imunita hostitele.

  • bolesti břicha
  • nechutenství / nevolnost
  • záchvaty kašle, krvavé sputum, horečka (těžší průběh)
  • skotomy, bolesti oka, slepota

Mezi komplikace patří srdeční selhání a postižení CNS. Komplikace jsou vzácné.

Diagnostika se opírá o průkaz protilátek, který se provádí při vysoké eozinofilii.

Terapie je zajištěna mebendazolem, ten se však indikuje jen v těžších formách. Jinak neléčíme. Specifickou terapii doplňujeme často podáním kortikosteroidů, abychom předcházeli rozovji alergické reakci při rozpadu červů.