Pertuse je rozšířena po celém světě a přenáší se kapénkami. Je velice nakažlivá a zdrojem infekce je nemocný jedinec. Nejvnímavější populací jsou děti do 3 měsíců věku. Po prodělání infekce je jedinec chráněn protilátkami, ty však věkem klesají a i po očkování není imunita delší jak 12 let.
klinicky onemocnění probíhá v několika stádiích…
- katarální
- rýma
- kýchání
- konjunktivitida
- mírný kašel
- paroxysmální
- výrazný kašel se stupňující se frekvencí (5 až 20 záchvatů za den)
- po záchvatu kašle při nádechu typické kokrhání (vzduch proudí mezi zúženými hlasivkami)
- záchvaty kašle doprovázeny zvracením
- cyanoza / hypoxie (nemožnost se plně nadechnout během záchvatů kašle)
- toto stádium může trvat až 1 měsíc
- reparační
- méně časté záchvaty kašle, kašel ustává
- kašel je reflexní
U očkovaných je onemocnění mírnější a často vede k podcenění stavu pacienta. Mezi hlavní komplikace patří krvácení z nosu, prolaps rekta a traumatické defekty jazyka.
Diagnostika je za pomoci kultivace ze stěru z nosohltanu. Postupně se kultivace nahrazuje PCR. Podezření pojmeme u pacienta se záchvaty kašle, kde se objeví zvracení, epistaxe nebo epizoda kokrhání na konci záchvatu při nádechu.
Kauzální terapie by zkrátila průběh onemocnění, avšak pouze pokud by se podala během katarálního stádia. Na možnost pertusové nákazy se však většinou nemyslí v tomto stádiu. ATB se podává i přesto, když dojde k potvrzení infekčního agens, a to proto abychom zabránili dalšímu šíření pertuse ve společnosti. Jako ATB 1. volby je makrolid. Indikovat můžeme také kortikosteroidy. Běžná antitusika nejsou účinná.