Chřipka

Původcem chřipky jsou viry chřipka A, B a C. C stojí lehce odděleně, protože nezpůsobuje epidemie a zpravidla dělá jen solitérní lehké infekce horních cest dýchacích. Viry A a B tvoří epidemie a pandemie v určitých cyklech. K přenosu viru dochází kapénkami vzduchem nebo i kontaminovanými předměty.

Hlavními faktory virulence je hemaglutinin a neuraminidáza. Hemaglutinin působí v adhezi viru na řasinkový epitel dýchacích cest, a slouží také k splynutí buňky. Neuraminidáza naopak slouží k vyloučení namnoženého viru z buňky.

Rizikovou populací jsou děti, těhotné ženy, starší pacienti a pacienti s komorbiditami, u kterých chřipka může ještě snížit dechové parametry.

Klinicky má chřipka A i B velmi podobný průběh. Obě varinaty mají náhlý začátek příznaků, kde dominuje horečka. Od začátku onemocnění je postižený vyčerpaný, bolí ho svaly,  klouby a záda. Typické jsou také velké bolesti hlavy. Příznaky dýchacích cest jsou zpočátku mírnější – kašel, bolest v krku. Později tyto příznaky převáží a začíná dráždivý kašel s bílým sputem. Kůže v obličeji je rudá. Rudé je i hrdlo a může být konjunktivitida. Při těžkém průběhu může být i pneumoniae. U kojenců může probíhat jako křeče s obrazem neuroinfekce.

  • náhle vzniklá horečka
  • bolest hlavy
  • myalgie, atralgie, bolest zad
  • nejprve mírné respirační obtíže (škrábání v krku, suchý neproduktivní kašel)
  • později respirační příznaky převáží (bolest v krku, dráždivý kašel s množstvím bílého sputa)
  • rudá kůže v obličeji, rudé hrdlo, konjunktivitida

Mezi komplikace patří těžký průběh u osob s komorbiditami a bakteriální superinfekce. Nejčastějším původcem superinfekcí bývá S. aureus.

Diagnostikujeme dle serologie nebo pomocí PCR. Nejčastěji však napoví roční doba kdy přichází nemocný s obtížemi (doba epidemie chřipky). Na trhu jsou i bed- side testy.

Terapie je symptomatická, klid na lůžku, antipyretika, analgetika, antitusika a expektorancia. Pokud je průběh opravud těžký můžeme indikovat oseltamivir.