Embolie plodovou vodou

Jedná se o velmi vzácnou jednotku, incidence se pohybuje okolo 1 příhody na 20 tisíc porodů v americe. Ač je tato jednotka velmi vzácná její mortalita je velmi vysoká, uvádí se až 86%.

K embolii plodovou vodou může dojít při jakémkoliv porušení plodových obalů, jak tedy při prodou vaginálně, tak při porodu císařským řezem nebo při abrupci placenty. Hlavním problémem je nejspíše přítomnost buněčného detritu a prostanglandinů v plodové vodě, na jejichž podkladě vzniká právě syndrom embolie plodovou vodou.

Klinicky se velmi záha projeví jako tachypnoe, cyanóza a krvácení. Rozvíjí se masivní plicní embolie, DIC (diseminovaná intravaskulární koagulopatie) a atonie dělohy. Celý stav může vést až k edému plic a poruchám vědomí (křeče, bezvědomí).

Diagnozu nám potvrdí pouze prokázání plodové vody v krvi matky. K tomu v drtivé většině případů dojde až při pitvě, výjimečně nasátím plodové vody z cetrálního žilního katetru.Embolii plodovou vodu bychom měli zvážit pokud dojde k náhlému vzniku dechových obtíží a rozvoji cirkulačního šoku.

Základem léčby je KPR a okamžité provedení císařkého řezu a vybevení plodu (pokud došlo k embolii abrupcí placenty během těhotenství) a resuscitace tekutinami, protektivní vliv má také mechanická ventilace. Samozřejmostí by mělo být invasivní měření krevního tlaku a podpora ionotropiky.

Atonie dělohy se zaléčí podáním pomalé infuze s oxytocynem.

Advertisement