Enterobióza, askaridóza

Enterobióza

Původcem je roup dětský (Enterobius vermicularis). Jedná se o červa parazitujícího v GIT člověka. Parazituje v ileu a ve vzestupném tračníku.

Zdrojem nákazy je člověk. Šíří se zejména v dětských kolektivech. Přenos je kontaminovanou potravou, předměty či vdechnutím vajíček s prachem.

Roupy se přichycují na sliznici a vytváří lehký katarální zánět. Samičky migrují do análního kanálu a ven análním otvorem a kladou svá vajíčka do perianální krajiny. Ta dozrávají, oddělují se od těla a zamořují okolí (lůžkoviny, prádlo).

Klinicky se onemocnění projevuje svěděním kolem análního otvoru a nespavostí. Dítě to velmi svědí a pořád se tam drbe. Těžší nákazy pak mohou mít přítomny také další symptomy, jako je nechutenství a pobolívání břicha.

Diagnozu provádíme tzv. “lepenkovým testem” 3x po sobě (otisk dle Grahama). Lepenku lepíme na anální otvor a po odlepení přikládáme na sklíčko a pod mikroskopem hledáme vajíčka. Přítomnost samiček lze potvrdit ve stolici.

Lékem volby je mebendazol.

Askarióza

Původcem je Askaris lumbricoides.  Zdrojem nákazy je opět člověk, který vylučuje vajíčka stolicí. Nákaza probíhá skrze kontaminovanou potravu, zejména zeleninu a ovoce. Potraviny mohou být rovněž kontaminovány mouchami, které přenáší původce na svých nožičkách.

Nákaza se vyskytuje zejména v místech se sníženou hygienickou úrovní a na místech, která jsou zároveň hustě osídlena. Z toho vyplývá, že v rozvinutém světě se nákaza diagnostikuje výhradně u cestovatelů a imigrantů.

Z požitých vajíček se v GIT líhnou larvy. Ty pronikají do kapilár a krví jsou zaneseny do plic. V plicích se dostávají do alveolů a s hlenem jsou vykašlány a opět spolknuty. Po znovunavrácení do GIT dospívají.

Klinické projevy se odvíjí od množství škrkavek. Mírnější nákazy jsou asymptomatické. U masivních nákaz se projevuje kašel, lehce zakrvácené sputum, tupé bolesti břicha, nechutenství, průjem, plynatost. V krevním obraze je přítomna výrazná eosinofilie.

Komplikací askariózi může být jaterní absces, cholangoitida, pankreatitida či žlučníková kolika. K těmto komplikacím dochází pokud škrkavka pronikne žlučovými vývody. K průniku do žlučových vývodů dochází při šroubovitém pohybu červů proti peristaltice střeva.

Diagnostika se opírá o parazitologické vyšetření stolice. Prokazuje se přítomnost vajíček ve stolici. Dospělé jedince lze prokázat také RTG či USG.

Terapií je mebendazol.

Advertisement