Chinolony a další chemoterapeutika

Z chinolonových ATB se dnes používají již výhradně fluorochinolony. Jedná se o širokospektrá baktericidní chemoterapeutika. Inhibují syntezu nukleových kyselin.

Hlavním spektrem účinnosti jsou gramnegativy. Působí však i na chlamydie.

Dobře se vstřebávají z GIT.

Mezi hlavní nežádoucí účinky patří zažívací obtíže.

Dnes se používají jako lék volby na komplikované infekce močových cest, při onemocnění respiračního traktu a v terapii průjmových onemocnění.

Fluorochinolony nepodáváme kojícím matkám a v graviditě. Fluorochinolony rovněž nepodáváme dětem a mladistvým, a to až do 18 let.

Zástupci jsou…

Norfloxacin – uroinfekce

Ciprofloxacin – závažné infekce dýchacích cest, legioneloza, komplikované uroinfekce

Ofloxacin – stejné jako ciprofloxacin

Moxifloxacin – respirační infekce

Jako další chemoterapeutikum uvedeme Biseptol. Generický název je Co- trimoxazol. Skládá se z trimethropinu (1) a sulfmetoxazolu (5). Používá se zejména k léčbě uroinfekcí a onemocněním GIT. Jako nežádoucí účinek se může objevit těžká dermatitida (Steven – Johnsnův sy.).

Dalším chemoterapeutikem je Metronidazol. Výborně působí na anaeroby. Používá se proto pro léčbu infekcí měkkých tkání, infekcí břicha a infekcí GIT. Indikujeme ho také při léčbě pseudomembranozní kolitidy.

Posledním chemoterapeutikem, které uvedeme je Nitrofurantoin. Jedná se o jeden z velmi užívaných preparátů pro léčbu uroinfekcí. Je potřeba vědět, že dlouhodobé užívání nitrofurantoinu vede k plicní fibrose.