Jedná se o největší virus, který je schopen infikovat lidskou rasu. Jeho význam stoupá jako původce oportunních infekcí.
Virus je rozšířen po celém světě a šíří ho lidé, kteří jsou nosiči. Nemoc se šíří jak horizontálně (vzduchem, močí, slinami, mlékem) tak i vertikálně (z matky na dítě). Promořenost světové populace je cca 80% (Afrika 100%, rozvinuté země 60%).
Primoinfekce bývá asymptomatická. K rozvoji příznaků dochází při poklesu imunity.
Klinicky se onemocnění projeví, pokud se vůbec projeví, chřipkovými příznaky. 10% nákaz se manifestuje jak infekční mononukleoza a část přibírá přízna hepatitiy. Hovoříme poté o CMV hepatitdě.
- CMV infekční mononukleoza
- méně zduřené uzliny
- nebývá povlaková tonzilitida
- spíše jako faryngitida
- horečka může jediným příznakem (spíše u dospělých)
- CMV hepatitida
- často jako doprovod inf. mononukleozy
- ikterus
- horečka
- zvracení
- dříve často po objemných transfuzí, krve která byla infikovaná
- CMV u imunokompromitovaných
- intersticiální pneumoniae
- myokarditida
- u AIDS+ -> CMV retinitida, encefalitida
Další formou CMV infekce je vrozená forma. V našich krajinách jde o jednu z nejčastějších vertikálně přenosných infekcí. Téměř 80% žen je serologicky pozitivních před otěhotněním. Z toho asi u 10% dojde k reaktivaci během těhotenství. Většina infikovaných novorozenců po porodu nenese žádné klinické projevy. Typicky se infekce jinak projeví hluchotou a psychomotorickou retardací. Část postižení vzniklých pi vertikálním přenosu rovněž nemusí být se životem slučitelná. Pokud dojde k nakažení novorozence během perinatálně často bývá asymptomatický a pokud vyvine určité příznaky jedná se nejčastěji o pneumonii.
Terapie je symptomatická u imunokompeteních osob. U těžkých stavů lze podat hyperimunní anticytomegalovirový imunoglobulin.